amerikadan-kopek-getirmek

Amerika’dan Türkiye’ye Köpek Getirmek [2019]

Amerika’dan Türkiye’ye köpek getirmek olayı Amerika’da yaşayan birçok köpek sahibi Türk vatandaşı için sorun gibi görünen bir olay. Ama aslında kanunları ve kuralları bildikten sonra olay pek de zor değil. Ben köpeğimi Türkiye’ye getirmeden önce çok stres olmuştum bu konuda; “uçağa nasıl alacağım”, “kargo bölümünde köpeğim nasıl dayanacak”, “işlemler çok pahalıya patlayacak mı” hatta “peki ya getiremezsem?” soruları beni yedi bitirdi bir sure.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bu olay belli prosedürleri kapsayan bir sureçten ibaret. Sizlere bu yazımda kendi deneyimimden de örnek vererek yasal prosedürlerden bahsedeceğim.
Köpeği Uçağın Yolcu Bölümünde Getirmek (Ayaklarınızın Ucunda)

Benim için en büyük mesele köpeğimin kargo bölümünde mümkün olduğunca seyahat etmemesini sağlamaktı. Biliyorsunuz ki kargo bölümünde köpeğin uzun süre seyahat etmesi durumu köpek için ölüm riski bile taşıyor. Basınç ve hava sıcaklığı köpeğin nefes almasını güçleştiren etkenler, stresi de cabası!

Bu nedenle benim ilk halletmem gereken sorun bu diye düşündüm. İlk olarak Türk Hava Yolları’nın web sitesindeki bilgilere bir göz gezdirdim. Sitede Emotional Support Animals (ESAN) yani sahibine duygusal destek sağlayan köpeklerin yolcu kabininde, ayaklarınızın ucunda seyahat edebileceğini hem de ücret bile alınmayacağını yazıyordu. Fakat bu sadece ve sadece Amerika – İstanbul ya da İstanbul-Amerika uçuşları için geçerli; eğer aktarma uçuşunuz varsa mesela Amerika-İstanbul-Adana, köpeğiniz İstanbul’a kadar olan bölümü yolcu kabininde, İstanbul’dan Adana’ya olan bölümü kargo bölümünde tamamlamalı. Bu nedenle aktarma uçuşu olan yolcular mutlaka ama mutlaka yanlarında köpekleri için kafes getirmelidirler. Ben bu kafesi kullandim. Ben çok şanslıydım; uçakta yanımdaki koltuk boştu (uçağın tek boş koltuğu) ve köpeğim yanımdaki koltukta seyahat etti, buradan THY hostesleri ve diğer çalışanlarına şükranlarımı belirtmek isterim, hiç bir sıkıntı yaşamadım ve aksine çok ilgiliydiler.

amerikadan turkiyeye kopek getirmek

amerikadan turkiyeye kopek getirmek ucakta

Duygusal Destek Köpeği Nedir

Duygusal destek köpeği daha doğrusu duygusal destek hayvanları Amerika’da psikolojik rahatsızlığı olan; depresyon, PTSD (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) olan insanlara psikiyatri çalışanları tarafından önerilen hayvanlardır. Psikiyatri tarafından alınan bir belge ile hayvanınızı bu kategoriye sokabilirsiniz. Bu kendi köpeğiniz, kediniz, kuşunuz vs olabilir. ESAN sahibi insanlar Amerıka’da köpeklerini normalde köpeklerin alınmadığı mekanlara sokabilme, uçakta yanlarında taşıyabilme ve hatta ev kiralarken hayvanların yasak olduğu evlerde bile yasal olarak köpekleriyle yaşayabilme haklarina sahipler. Bu kanun Amerika’da yıllardır yürürlükte olan bir kanundur.

ESAN Belgesi Nasıl Elde Edilir

Yıllar geçtikçe bu belgeyi almak daha da kolaylaşmış. Artık internetten doldurulan bir psikoloji testi ile bu belgeyi elde etmek mümkün. Bu yönteme Telepsychology yani bir psikoloji uzmanının hastayla yüzyüze değil de online araçlar (web siteler) veya telefon aracılığıyla teşhis kolabilme yöntemine deniyor.

Bu hizmeti sağlayan bir çok site var. Ben kendi köpeğim için belgeyi şu siteden aldım: Emotional Pet Support . 100% yasal bir site ve 3-5 gün içerisinde lisanslı bir doktor tarafından adresime belge ulaştı. Doktorun lisans numarasını da bağlı olduğu eyaletin ilgili sitesinden kontrol edebiliyorsunuz (belgede lisans numarasını ve eyaletini belirtiyor). ,

Siteye girdikten sonra gerekli bilgileri doldurup testi tamamlayın. Ben açıkçası intiharlı bölümler dışında hepsine Always diye cevap verdim sağlam olsun diye 🙂 .İntiharlı bölüme yes derseniz doktorun sizi araması gerekiyor o nedenle no demenizi tavsiye ederim. Testi doldurduktan sonra Hard Copy of ESA Letter to be Mailed via USPS kısmında ESA Letter Only USPS Standard +$10.00 işaretleyin çünkü THY bile bu belgeyi ‘hard copy’ olarak görmek istiyor.

NOT: THY’den biletinizi rezerve ederken “ozel hizmet” secenegini kullanmalisiniz. Kopegin ucusa uygun olup olmadigini teyit ettikten sonra alin biletinizi. Ozel hizmet secenegini secince ya onay alirsiniz ya da almazsiniz, onay almazsaniz bu demektir ki; sectiginiz tarihte ucakta kopege alerjisi olan biri ya da ucakta baska hayvanlar var (sanirim 4’ten fazla hayvan kabul edilmiyor yolcu kabininde). Onay alip almadiginizi rezervasyon sayfanizda 1 gun icerisinde gorebiliyorsunuz. 

Diğer Önemli Belgeler

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi, seyahatimizde ve ülkeye girişte hayvanımızın sağlıklı olduğunu kanıtlayan belgeler gerekmektedir. Bu belgeler Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA) sitesinde açıkça belirtilmiştir. Türkiye’ye seyahatlerde ihtiyacınız olan belgeleri ve yapacağınız şeyler aşağıdakilerdir: • Seyahat eden kişinin yanında götürülecek her bir hayvan için birer Uluslararası Sağlık Sertifikası. Bu sağlık sertifikasında birden fazla hayvan listeleyemezsiniz o nedenle her bir hayvanınız için ayrı ayrı sertifika almalısınız.
 •  Bu sağlık sertifikası USDA onaylı bir veteriner tarafından alınmalıdır. Bunu veterineri arayıp sorabilirsiniz. Daha sonra aldığınız bu sertifikayı tarım bakanlığı ofisinde onaylatmalısınız. Bulunduğunuz eyaletteki ofisleri şuradan görebilirsiniz (ben $38 ödedim onay için).
 • Hayvanınız mikroçipli olmalıdır ve bu mikroçip Avrupa standartlarına uygun bir mikroçip olmalıdır. Ben köpeğimi barınaktan aldığım için zaten mikroçipliydi ama Amerikan versiyonuyla Avrupa versiyonu farklı olduğundan veteriner Avrupa versiyonunu da taktı ($50)
 • Burası önemli: Hayvanınızın geçerli bir kuduz aşısı olmalıdır. Ne tarz bir kuduz aşısı olduğunu veterineriniz biliyor (inaktive edilmiş bir aşı olmalı). Önemli olan kısmı şu; Amerika’da bazı kuduz aşıları 3 senelik oluyor. Benim köpeğiminki öyleydi ve daha süresinin dolmasına 1 sene gibi bir süre vardı. Seyahat edecekseniz bu 3 sene olayı yalan oluyor yani veteriner aşı yaptı ve aşıdan sonra en az 21 gün geçmek zorunda. Yani biletinizi almadan bu aşı olayını mutlaka yaptırın. Ben 21 gün ertelemek zorunda kaldım yolculuğumu! Kuduz aşısı dışında bir de titr test denen şey var fakat artık Türkiye bu testi istemiyor, kuduz aşısı yeterli. Kuduz aşısı yaptırıldıktan sonra sağlık sertifikasının 5. kısmı yani titr kısmı veteriner tarafından çizik atılıp veterinerin ismi ve soy isminin baş harfleri oraya yazdırılmalıdır. Bunu veterineriniz unutabilir, siz hatırlatın.
 • Kene tedavisi de veteriner tarafından yapılmalıdır. Ben köpeğime yıllardır BAYER SERESTO COLLAR (pire ve kene önleyici tasma) takıyorum. Bu ürün kesinlikle önerdiğim bir ürün ve 8 ay boyu aktif bir şekilde kene ve pireleri uzak tutuyor. Olmazsa olmaz bir ürün benim için. Veteriner bu tedavi için bir hap önerdi fakat ben bu tasmayı kullandığım için hapı kabul etmedim ama tasmanızı da veterinerin gözünün önünde takmalısınız yani fişini gösterip ambalajını dahi veterinerin gözü önünde açıp köpeğe takmalısınız, aksi taktirde veteriner onaylamıyor.
 • Kist aşısı yaptırmalısınız.
 • Veterineriniz bu aşamaları tamamlayıp sertifikanın 3 yerine ayrı ayrı imza atmalıdır. Bunu veterineriniz biliyordur ama siz yine de unutursa hatırlatın.
 • Aldığınız sağlık sertifikası seyahatinize 2 gün kala USDA’ya onaylatılmalıdır. 3,4 gün ya da 1 hafta değil; 2 gün veya 1 gün kala onaylatılmalıdır. Sağlık sertifikasının geçerlilik süresi de 4 aydır.

Bu anlattığım şeyleri yaptığınız taktirde Amerika’dan Türkiye’ye köpeğinizi rahatlıkla getirebilirsiniz. Ben hiçbir sorun yaşamadım. Toplamda veteriner, ESAN belgesi, kafes , pire tasmasi ve THY’ye kafes için ödediğim ücret de dahil $400 küsür harcadım. Hiçbir risk almayın, her şeyi kuralına uygun yapın çünkü hayvanlarımız bizim için parayla ölçülemeyecek kadar değerli.

Yorumlarınızı ve varsa sorularınızı lütfen çekinmeden yazınız, elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Şimdiden kolay gelsin ve iyi yolculuklar 🙂

Istanbul’a varis

“Amerika’dan Türkiye’ye Köpek Getirmek [2019]” üzerine 33 yorum

 1. merhaba, ayrintili yaziniz icin çok teşekkürler. Ben yakin bir zamanda köpeğim ile Amerika’dan TR’ye seyahat edeceğim ve emotional support dog olarak doctor’s letter almistim birkaç sene once. Ancak sanıyorum doctor’s letter olması yeterli degil. Internette bir suru farklı emotional support dog id yapan websiteler var, ve hangisi güvenilir emin olamiyorum. Sanırım sizin önerdiğiniz websitesi denenmiş ve onaylanmış olarak en iyisi suan. Peki kopek icin rezervasyon yaparken emotional support dog oldugunu belirtmek gerekiyor mu? Teşekkürler!

  Cevapla
  • Merhabalar,
   Benim linkini verdigim siteden aldiginiz hard copy of doctor’s letter yeterli olacaktir. Ben de bu siteden belgeyi aldim 100% guvenli bir site ve ise yariyor. Zaten sadece doktorun verdigi yaziya baktilar. ID de aldim fakat kimse bakmadi bile.
   THY’den once bilet rezervasyonu yaptirmali ve rezervasyon yaptirdiktan sonra ilgili kisimda “ozel hizmet” secenegini secmelisiniz, orada gerekli secenekleri goreceksiniz. Yazida da belirttigim gibi:

   NOT: THY’den biletinizi rezerve ederken “ozel hizmet” secenegini kullanmalisiniz. Kopegin ucusa uygun olup olmadigini teyit ettikten sonra alin biletinizi. Ozel hizmet secenegini secince ya onay alirsiniz ya da almazsiniz, onay almazsaniz bu demektir ki; sectiginiz tarihte ucakta kopege alerjisi olan biri ya da ucakta baska hayvanlar var (sanirim 4’ten fazla hayvan kabul edilmiyor yolcu kabininde). Onay alip almadiginizi rezervasyon sayfanizda 1 gun icerisinde gorebiliyorsunuz.

   Ayriyeten THY’yi aramaniza gerek yok. Kolay gelsin 🙂

   Cevapla
 2. Merhabalar!

  Acaba mikrocip’le ilgili herhangi bir gereklilik var midir?

  Turkiye’den Amerika’ya 2 haftaligina kopegimiz ile gelmek istiyoruz. Donuste Turkiye’ye girebilmesi icin USDA tarafindan (postayla da onaylanabiliyormus) onaylanmis saglik sertifikasi disinda baska bir belge gerekililigi yok sanirim. Fakat bazi sitelerde mikrocip’in kuduz asisindan once takilmis olmasi gerektigi ile ilgili birseyler okudum size danismak istedim. Cok tesekkurler!

  Cevapla
  • Merhaba,
   Acikcasi benim kopegimin mikrocipine bakmadilar bile Turkiye’de. Kuduz asisi ile mikrocip arasinda boyle bi baglanti hic duymadim ki zaten benim kopegime mikrochipi (2.si Avrupa uyumlu olani) kuduz asisiyla ayni gun yapildi. Daha sonra da takilsaydi da bi sorun olmazdi yani iciniz rahat olsun, yok oyle bisey.

   Kolay gelsin 🙂

   Cevapla
 3. Merhaba, detaylı bilgiler için teşekkürler! Türkiye’ye girişte titr testi istenmediğine dair herhangi bir resmi evrak linki var mı? Şimdiden sağolun.

  Cevapla
  • Merhabalar,
   Titer test ile ilgili belge alti cizili yerde belirtilmis. Bu kagidi Amerika’daki veterinerim bizzat print edip bana vermisti.

   Kolay gelsin.

   Cevapla
 4. Merhaba, biz de köpeğimizi SF’den İstanbula getireceğiz. Köğeğimizin hala 2 yılı geçerli 3 yıllık kuduz aşısı var. Türkiye, 3 yıllık kuduz aşısını kabul etmiyor mu? Neden yeniden aşı yaptırmanız gerekti?
  Çok Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar,
   Türkiye’de kuduz aşısının kanunen köpeklere yılda 1 kez yapılması zorunludur. Bu nedenle risk almak istemedim ve hatırladığım kadarıyla veterinerim de yaptırmamı önermişti.

   Cevapla
  • ben de kopegimi SF’den Turkiye’ye getirecegim. Nasil oldu sureciniz? Biraz bilgi verebilirseniz gercekten cok sevinirim.

   Cevapla
 5. Merhaba, Turkiye’de ucaktan indiginizdeki surecin ayrintilarini da paylasir misiniz? Pasaport check sirasinda ulkeye giris yaparken, kopeginiz ile girdiginizi beyan mi ediyorsunuz?

  Cevapla
  • Selamlar,
   Istanbul’da indikten sonra havaalaninda isiniz cok kolay. Ben kopegimle ilgili hicbir islem yaptirmadim, kimse kontrol de etmedi kopegimi acikcasi; yaninizda kopeginiz yokmuscasina cikisinizi yapabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

   Cevapla
 6. Merhabalar
  USA ye gelirken benzer seyleri bende yaptim. usa de sadece pasaport kontrolunde memur asi karnesine soylesine bi bakti.Ben aralik 2019 giris yaptim amerikaya. Turkiye bakmiyorlarsa neden yaptiriyoruz, sadece bakma ihtimaline karsimi yaptirmamiz gerekiyor.

  Cevapla
 7. Merhabalar

  ben subat basinda turkiyeden kopegim ile amerikaya New yorka girdim onlarda hic bi belge bakmadilar. USDA belgesinin aynisini turkiyede yaptirmistim sormadilar. benim kopegimin kayitlari turkiye orginli. asi karnesi titre bilgileri. usda den gene belge almam gerekiyor mu ?

  Cevapla
 8. Öncelikle detaylı bilgiler için teşekkürler.
  Yukarıda bahsettiğiniz yöntemle köpeğimle kabin içerisinde seyahat etmeyi planlıyorum. Köpeğim yaklaşık 9 kilo (çantası hariç).
  Kilo sınırlandırması var mı?
  Kilo sınırlandırması olmadığını kanıtlayan bir yazı var mı elinizde?
  Geri dönüşünüz için şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
  • Eger ESA letter alirsaniz kilo sinirlandirmasi yok emin olabilirsiniz. Benim kopegim de 12 kilo idi hicbir sorun olmadi. Kilo sinirlandirmasi ESA belgesi olmadan kopeginizi kafes ile iceri almayi planladiginiz zaman devreye giriyor.

   Cevapla
 9. Merhaba, ben 4 yaşındaki golden cinsi köpeğimle türkiyeden amerikaya uçacağım. Köpeğimi vermek istemiyorum yanımda uçmasını istiyorum çünkü korkuyorum, güvenmiyorum. Sizin verdiğiniz siteden belge almam yeterli olur mu? Bir sıkıntı çıkar mı? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.

  Cevapla
 10. Merhabalar, türkiyeden amerikaya köpeğimle birlikte ilk defa uçacağım. Onunda yanımda uçmasını istiyorum. Korkuyorum kargo kısmında gitmesini istemiyorum. Sizin burada verdiğiniz siteden internet üzerinden bir belge alsam mail yoluyla çıktısını alsam olurmu? Bir sorun çıkarırlarmı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler.

  Cevapla
 11. Merhaba, saglik sigortasinin USDA’ye 2 gun once onaylatilmasi gerektigini soylediniz. USDA’ye saglik sigortasini veteriner mi gonderiyor, yoksa siz mi hazirlayip gonderdiniz belgeleri? Bide, saglik sigortasidami 2 gun onceden alinmali gitmeden yoksa bir hafta kadar onceden alinip sadece onaylatma islemi mi 2 gun once olmali? Cok tesekkur ederim cevabiniz icin simdiden.

  Cevapla
  • Onaylatma islemi 2 gun once olmali. Siz bizzat gidip onaylatmak zorundasiniz. Herhangi bir USDA ofisine gidip onaylatabilirsiniz kolayca.

   Cevapla
 12. Merhaba, ayrintili yaziniz icin tesekkurler. Gecenlerde bir yorum birakmaya calistim ama gitmedi herhalde. Saglik belgesini USDA’ya 2 gun once gondermek gereken gundemi almak lazim? Yoksa saglik belgesini gitmeden bir hafta once alip, USDA’ya da gitmeden 2 gun once gondersek oluyormu? Bir de USDA’ya biz mi gondericez yoksa veterinermi gonderiyor? Tesekkur ederim simdiden!

  Cevapla
 13. Merhaba, bu islemlerin yaklasik ne kadar zaman aldigi hakkinda bilgi verebilecek biri var midir acaba? Ben de kopegimi SF’ten Istanbul’a getirecegim direkt ucusla. Kopegimin kuduz asisi var fakat cipi yok dolayisiyla anladigim kadariyla kuduz asisini tekrardan yaptirmam gerekecek. Sanirim bazi asilar arasina da bir zaman girmesi gerekiyor. San Francisco’da veteriner onerisi olan varsa da cok makbule gecer. Tesekkurler.

  Cevapla
  • Yelp’ten yakininizdaki bir veterineri arayip USDA onayli olup olmadigini sorun zaten prosedurler standard, veteriner de online bakiyor Turkiye’ye seyahatte neler gerekiyor diye ve ona gore islemleri uyguluyor. Cip’e USDA onayi alirken ihtiyaciniz olacaktir zira yaptiracaginiz islemlere Turkiye’de gozucuyla bile bakmasalar dahi Amerika’da onay alirken eksiksiz yapmanizi tavsiye ederim.
   Kuduz asisi yaptirdiktan sonra bi 21 gun beklemeniz gerekiyor. Ucak biletinizi ona gore alin.

   Cevapla
 14. Merhabalar,
  Bilgilendirici yaziniz icin cok tesekkurler!
  Ben de kedimi Turkiye’ye goturmeyi planliyorum. Fakat tum asilari tam olmasina ragmen international health certificate icin veteriner $400 arti kontrol ucreti olarak $60 istedi. Bahsettiginiz USDA belgeleri icin de ayrica ucret odemem gerekiyormus. Ucak icin odeyecegimiz ucretler dahil olmadan $500 uzerinde bir yolculuk olacak bizim icin. Sizde de benzer bir fiyatlandirma mi olmustu acaba? Bu belgeyi bir daha kullanabiliyor muyuz yoksa her cikisimizda benzer bir tablo ile mi karsilasacagiz? Acikcasi belge sadece uc imza gerektiren bir belge gibi gorunuyor, bu kadar yuksek bir fatura cikmasini beklemiyordum. Herhangi bir bilginiz varsa bilgilendirebilirseniz cok sevinirim.
  Cok tesekkurler!

  Cevapla
  • Veteriner biraz pahali geldi kulagima, $400’dan daha uyguna bir veteriner bulabilirsiniz bence. Ben $120 civari bir ucret odedigimi hatirliyorum. USDA belgesini onaylatmak $38. Toplamda veteriner, ESAN belgesi, kafes , pire tasmasi ve THY’ye kafes için ödediğim ücret de dahil $400 küsür harcadım.

   Cevapla
 15. merhaba,

  Ben de kedimi Turkiye’ye goturecegim ama ne USDA nin sayfasinda ne de T.C. Tarim ve Orman Bakanliginin sayfasinda, saglik sertificasinin yolculuktan 2 gun once onaylatilmasi gerektigine dair birsey bulamadim.

  Amerikaya gelirken Tarim bakanligindan 2 gun once onaylatmistik ama Amerikadan Turkiye’ye giderken de mi ayni kural gecerli?

  Cevapla
 16. merhabalar
  ben de kopegim ile turkiyeye seyahat etmek istiyorum. Tum bilgiler cok cok faydali oldu ama amerikaya donus yaparken yapmam gereken bir sey var mi turkiyede onu anlamadim? Donecegim zaman baska bir sey yapmam gerekiyor mu?

  Cevapla
  • Ne zaman doneceginize bagli. Eger aldiginiz seyahat belgesinin suresi gecmemisse bisey yapmaniza gerek yok, fakat gecmisse ayni seyleri Turkiye’de tekrardan yaptirmalisiniz.

   Cevapla
 17. Oncelikle verdiginiz ayrintili bilgi icin tesekkur ederim.
  Takildigim tek nokta: yazinizda “intiharlı bölümler dışında hepsine Always diye cevap verdim” demissiniz. Acaba bu intiharli sorular hangileri? Lutfen bir fikir verebilirmisiniz. Cok tesekkur ederim.

  Cevapla
 18. Merhabalar. Biz de Paris’ten İzmir’e uçuşumuzda kopegimizle birlikte olacağız ancak şu titrasyon testi kafamıza takıldı. Kopegimizin aşıları tam fakat test yapılmadı. Cuma günü yapılacak ama sonuçlar hemen çıkmıyormuş. Uçuşumuz pazar günü. Titrasyon testi sonuçlarını hiçbir şekilde kontrol etmiyorlar mı? Tek öğrenmek istediğim bu ancak hiçbir yerde bunla ilgili Bilgi bulamadım. Sadece 2011 yılında yayınlamış bir yönetmelik var o kadar. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın