İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amerika’dan Türkiye’ye Köpek Getirmek [2019]

Amerika’dan Türkiye’ye köpek getirmek olayı Amerika’da yaşayan birçok köpek sahibi Türk vatandaşı için sorun gibi görünen bir olay. Ama aslında kanunları ve kuralları bildikten sonra olay pek de zor değil. Ben köpeğimi Türkiye’ye getirmeden önce çok stres olmuştum bu konuda; “uçağa nasıl alacağım”, “kargo bölümünde köpeğim nasıl dayanacak”, “işlemler çok pahalıya patlayacak mı” hatta “peki ya getiremezsem?” soruları beni yedi bitirdi bir sure.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bu olay belli prosedürleri kapsayan bir sureçten ibaret. Sizlere bu yazımda kendi deneyimimden de örnek vererek yasal prosedürlerden bahsedeceğim.




Köpeği Uçağın Yolcu Bölümünde Getirmek (Ayaklarınızın Ucunda)

Benim için en büyük mesele köpeğimin kargo bölümünde mümkün olduğunca seyahat etmemesini sağlamaktı. Biliyorsunuz ki kargo bölümünde köpeğin uzun süre seyahat etmesi durumu köpek için ölüm riski bile taşıyor. Basınç ve hava sıcaklığı köpeğin nefes almasını güçleştiren etkenler, stresi de cabası!

Bu nedenle benim ilk halletmem gereken sorun bu diye düşündüm. İlk olarak Türk Hava Yolları’nın web sitesindeki bilgilere bir göz gezdirdim. Sitede Emotional Support Animals (ESAN) yani sahibine duygusal destek sağlayan köpeklerin yolcu kabininde, ayaklarınızın ucunda seyahat edebileceğini hem de ücret bile alınmayacağını yazıyordu. Fakat bu sadece ve sadece Amerika – İstanbul ya da İstanbul-Amerika uçuşları için geçerli; eğer aktarma uçuşunuz varsa mesela Amerika-İstanbul-Adana, köpeğiniz İstanbul’a kadar olan bölümü yolcu kabininde, İstanbul’dan Adana’ya olan bölümü kargo bölümünde tamamlamalı. Bu nedenle aktarma uçuşu olan yolcular mutlaka ama mutlaka yanlarında köpekleri için kafes getirmelidirler. Ben bu kafesi kullandim. Ben çok şanslıydım; uçakta yanımdaki koltuk boştu (uçağın tek boş koltuğu) ve köpeğim yanımdaki koltukta seyahat etti, buradan THY hostesleri ve diğer çalışanlarına şükranlarımı belirtmek isterim, hiç bir sıkıntı yaşamadım ve aksine çok ilgiliydiler.

amerikadan turkiyeye kopek getirmek

amerikadan turkiyeye kopek getirmek ucakta

Duygusal Destek Köpeği Nedir

Duygusal destek köpeği daha doğrusu duygusal destek hayvanları Amerika’da psikolojik rahatsızlığı olan; depresyon, PTSD (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) olan insanlara psikiyatri çalışanları tarafından önerilen hayvanlardır. Psikiyatri tarafından alınan bir belge ile hayvanınızı bu kategoriye sokabilirsiniz. Bu kendi köpeğiniz, kediniz, kuşunuz vs olabilir. ESAN sahibi insanlar Amerıka’da köpeklerini normalde köpeklerin alınmadığı mekanlara sokabilme, uçakta yanlarında taşıyabilme ve hatta ev kiralarken hayvanların yasak olduğu evlerde bile yasal olarak köpekleriyle yaşayabilme haklarina sahipler. Bu kanun Amerika’da yıllardır yürürlükte olan bir kanundur.

ESAN Belgesi Nasıl Elde Edilir

Yıllar geçtikçe bu belgeyi almak daha da kolaylaşmış. Artık internetten doldurulan bir psikoloji testi ile bu belgeyi elde etmek mümkün. Bu yönteme Telepsychology yani bir psikoloji uzmanının hastayla yüzyüze değil de online araçlar (web siteler) veya telefon aracılığıyla teşhis kolabilme yöntemine deniyor.

Bu hizmeti sağlayan bir çok site var. Ben kendi köpeğim için belgeyi şu siteden aldım: Emotional Pet Support . 100% yasal bir site ve 3-5 gün içerisinde lisanslı bir doktor tarafından adresime belge ulaştı. Doktorun lisans numarasını da bağlı olduğu eyaletin ilgili sitesinden kontrol edebiliyorsunuz (belgede lisans numarasını ve eyaletini belirtiyor). ,

Siteye girdikten sonra gerekli bilgileri doldurup testi tamamlayın. Ben açıkçası intiharlı bölümler dışında hepsine Always diye cevap verdim sağlam olsun diye 🙂 .İntiharlı bölüme yes derseniz doktorun sizi araması gerekiyor o nedenle no demenizi tavsiye ederim. Testi doldurduktan sonra Hard Copy of ESA Letter to be Mailed via USPS kısmında ESA Letter Only USPS Standard +$10.00 işaretleyin çünkü THY bile bu belgeyi ‘hard copy’ olarak görmek istiyor.

NOT: THY’den biletinizi rezerve ederken “ozel hizmet” secenegini kullanmalisiniz. Kopegin ucusa uygun olup olmadigini teyit ettikten sonra alin biletinizi. Ozel hizmet secenegini secince ya onay alirsiniz ya da almazsiniz, onay almazsaniz bu demektir ki; sectiginiz tarihte ucakta kopege alerjisi olan biri ya da ucakta baska hayvanlar var (sanirim 4’ten fazla hayvan kabul edilmiyor yolcu kabininde). Onay alip almadiginizi rezervasyon sayfanizda 1 gun icerisinde gorebiliyorsunuz. 

Diğer Önemli Belgeler

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi, seyahatimizde ve ülkeye girişte hayvanımızın sağlıklı olduğunu kanıtlayan belgeler gerekmektedir. Bu belgeler Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA) sitesinde açıkça belirtilmiştir. Türkiye’ye seyahatlerde ihtiyacınız olan belgeleri ve yapacağınız şeyler aşağıdakilerdir:



 • Seyahat eden kişinin yanında götürülecek her bir hayvan için birer Uluslararası Sağlık Sertifikası. Bu sağlık sertifikasında birden fazla hayvan listeleyemezsiniz o nedenle her bir hayvanınız için ayrı ayrı sertifika almalısınız.
 •  Bu sağlık sertifikası USDA onaylı bir veteriner tarafından alınmalıdır. Bunu veterineri arayıp sorabilirsiniz. Daha sonra aldığınız bu sertifikayı tarım bakanlığı ofisinde onaylatmalısınız. Bulunduğunuz eyaletteki ofisleri şuradan görebilirsiniz (ben $38 ödedim onay için).
 • Hayvanınız mikroçipli olmalıdır ve bu mikroçip Avrupa standartlarına uygun bir mikroçip olmalıdır. Ben köpeğimi barınaktan aldığım için zaten mikroçipliydi ama Amerikan versiyonuyla Avrupa versiyonu farklı olduğundan veteriner Avrupa versiyonunu da taktı ($50)
 • Burası önemli: Hayvanınızın geçerli bir kuduz aşısı olmalıdır. Ne tarz bir kuduz aşısı olduğunu veterineriniz biliyor (inaktive edilmiş bir aşı olmalı). Önemli olan kısmı şu; Amerika’da bazı kuduz aşıları 3 senelik oluyor. Benim köpeğiminki öyleydi ve daha süresinin dolmasına 1 sene gibi bir süre vardı. Seyahat edecekseniz bu 3 sene olayı yalan oluyor yani veteriner aşı yaptı ve aşıdan sonra en az 21 gün geçmek zorunda. Yani biletinizi almadan bu aşı olayını mutlaka yaptırın. Ben 21 gün ertelemek zorunda kaldım yolculuğumu! Kuduz aşısı dışında bir de titr test denen şey var fakat artık Türkiye bu testi istemiyor, kuduz aşısı yeterli. Kuduz aşısı yaptırıldıktan sonra sağlık sertifikasının 5. kısmı yani titr kısmı veteriner tarafından çizik atılıp veterinerin ismi ve soy isminin baş harfleri oraya yazdırılmalıdır. Bunu veterineriniz unutabilir, siz hatırlatın.
 • Kene tedavisi de veteriner tarafından yapılmalıdır. Ben köpeğime yıllardır BAYER SERESTO COLLAR (pire ve kene önleyici tasma) takıyorum. Bu ürün kesinlikle önerdiğim bir ürün ve 8 ay boyu aktif bir şekilde kene ve pireleri uzak tutuyor. Olmazsa olmaz bir ürün benim için. Veteriner bu tedavi için bir hap önerdi fakat ben bu tasmayı kullandığım için hapı kabul etmedim ama tasmanızı da veterinerin gözünün önünde takmalısınız yani fişini gösterip ambalajını dahi veterinerin gözü önünde açıp köpeğe takmalısınız, aksi taktirde veteriner onaylamıyor.
 • Kist aşısı yaptırmalısınız.
 • Veterineriniz bu aşamaları tamamlayıp sertifikanın 3 yerine ayrı ayrı imza atmalıdır. Bunu veterineriniz biliyordur ama siz yine de unutursa hatırlatın.
 • Aldığınız sağlık sertifikası seyahatinize 2 gün kala USDA’ya onaylatılmalıdır. 3,4 gün ya da 1 hafta değil; 2 gün veya 1 gün kala onaylatılmalıdır. Sağlık sertifikasının geçerlilik süresi de 4 aydır.

Bu anlattığım şeyleri yaptığınız taktirde Amerika’dan Türkiye’ye köpeğinizi rahatlıkla getirebilirsiniz. Ben hiçbir sorun yaşamadım. Toplamda veteriner, ESAN belgesi, kafes , pire tasmasi ve THY’ye kafes için ödediğim ücret de dahil $400 küsür harcadım. Hiçbir risk almayın, her şeyi kuralına uygun yapın çünkü hayvanlarımız bizim için parayla ölçülemeyecek kadar değerli.

Yorumlarınızı ve varsa sorularınızı lütfen çekinmeden yazınız, elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Şimdiden kolay gelsin ve iyi yolculuklar 🙂

Istanbul’a varis

2 Yorum

 1. Ivy Ivy Eylül 6, 2019

  merhaba, ayrintili yaziniz icin çok teşekkürler. Ben yakin bir zamanda köpeğim ile Amerika’dan TR’ye seyahat edeceğim ve emotional support dog olarak doctor’s letter almistim birkaç sene once. Ancak sanıyorum doctor’s letter olması yeterli degil. Internette bir suru farklı emotional support dog id yapan websiteler var, ve hangisi güvenilir emin olamiyorum. Sanırım sizin önerdiğiniz websitesi denenmiş ve onaylanmış olarak en iyisi suan. Peki kopek icin rezervasyon yaparken emotional support dog oldugunu belirtmek gerekiyor mu? Teşekkürler!

  • losangelesturk losangelesturk Yazar | Eylül 6, 2019

   Merhabalar,
   Benim linkini verdigim siteden aldiginiz hard copy of doctor’s letter yeterli olacaktir. Ben de bu siteden belgeyi aldim 100% guvenli bir site ve ise yariyor. Zaten sadece doktorun verdigi yaziya baktilar. ID de aldim fakat kimse bakmadi bile.
   THY’den once bilet rezervasyonu yaptirmali ve rezervasyon yaptirdiktan sonra ilgili kisimda “ozel hizmet” secenegini secmelisiniz, orada gerekli secenekleri goreceksiniz. Yazida da belirttigim gibi:

   NOT: THY’den biletinizi rezerve ederken “ozel hizmet” secenegini kullanmalisiniz. Kopegin ucusa uygun olup olmadigini teyit ettikten sonra alin biletinizi. Ozel hizmet secenegini secince ya onay alirsiniz ya da almazsiniz, onay almazsaniz bu demektir ki; sectiginiz tarihte ucakta kopege alerjisi olan biri ya da ucakta baska hayvanlar var (sanirim 4’ten fazla hayvan kabul edilmiyor yolcu kabininde). Onay alip almadiginizi rezervasyon sayfanizda 1 gun icerisinde gorebiliyorsunuz.

   Ayriyeten THY’yi aramaniza gerek yok. Kolay gelsin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir